میخچه چیست؟

بسیاری از ما، ساعت‌های زیادی مجبور به راه رفتن یا ایستادن در محل کار و پیمون فاصله تا منزل و یا حتی رانندگی هستیم.

هرچقدر زمانی که ما کفش به پا داریم و در برابر گرمای زمین و فشارهای وارده به پاها راه میرویم افزایش یابد، احتمال آسیب به پاهایمان بیشتر است. یکی از عوارض موارد گفته شده که عمدتا در اثر سایش پا با بخش‌های مختلف کفش و سطح زمین ایجاد می‌شود میخچه است.

نه فقط در پا بلکه در کف دستان هم بر اثر سایش با ابزار میخچه می تواند ایجاد شود.

به طور خلاصه می‌توان گفت میخچه ضایعه‌ای است شبیه به برجستگی پوستی دردناک که اطراف آن زرد رنگ است و در محل‌هایی از پوست که فشار بیشتری بر آن اعمال می شود احتمال تشکیل دارد. هنگامی که پوست بدن مخصوصا کف پا و کف دست در برابر سایش و اصطکاک بیش از حد قرار می‌گیرد لایه‌های ضخیم شده و سخت پوست ایجاد می‌شوند تا پوست بتواند از خودش محافظت کند.

فرق میخچه کف پا با پینه

بسیاری از افراد میخچه و پینه را اشتباه می‌گیرند در حالیکه هر یک خصوصیات خودشان را دارند و در نهایت راه های درمانی متفاوت.

شکل میخچه کف پا به صورت دایره‌ای و گرد با حاشیه معلوم و مشخص و مرکز جدا و سخت است که اطرافش پوست ملتهب وجود دارد و فشار آوردن به آن باعث ایجاد درد می شود اما پینه اشکال مختلفی دارد و دردناک نیست و معمولا از میخچه نیز بزرگتر است.

پینه به طور معمول در کف پا، به ویژه در پاشنه‌ی پا و یا قوزک ها، کف دست و همچنین زانو ایجاد می‌شود، میخچه اغلب در قسمت‌هایی از پوست که تحت فشار تحمل وزن نیستند، رخ می‌دهد.

سنگ پا یا استفاده از داروهای موضعی می‌تواند برای درمان، بدون مراجعه به دکتر، مفید واقع شود.

در صورت دردناک بودن این ضایعه ممکن است به مراجعه به پزشک نیاز داشته باشید. تغییرات شیوه‌ی زندگی و تعویض لباس و جوراب می‌تواند به جلوگیری از این بیماری کمک کند.

علت میخچه کف پا

از دلایل اصلی تشکیل عارضه میخچه در کف پا می‌توان به کفش نامناسب از لحاظ کوچک و تنگ بودن، و یا بزرگ بودن کفش و در نتیجه ایجاد اصطکاک اشاره کرد. ایستادن زیاد، پوشیدن جوراب نامناسب و یا راه رفتن بدون کفش روی سطوح سخت نیز می‌تواند از عوامل تشکیل میخچه کف پا باشد.

راه‌های پیشگیری از تشکیل میخچه پا

برای جلوگیری از بروز این عارضه باید دقت داشت مواردی که در بالا گفته شد رعایت شود. همچنین به خاطر داشته باشیم  شستن پاها با صابون و آب گرم در پایان روز و استفاده از کرم مرطوب کننده بعد از خشک شدن می‌تواند یکی از راه‌های بسیار مناسب جهت پیشگیری از این بیماری باشد.

میخچه دست:

علاوه بر کف پا احتمال به وجود آمدن این بیماری در کف دست میباشد که علاوه بر ظاهر نا مناسب و میتواند موجب درد و حساس شدن نیز شود.

میخچه دست میتواند بر اثر لمس دست با یک سری از دستگاه ها ایجاد شود.

زمانی این بیماری در کف دست ظاهر میشود که شما از قسمتی از دستتان بیشتر استفاده کنید و یا در معرض لمس بیشتر با دستگاه ها باشد.

میخچه دست در ورزشکاران و یا باغبانان و یا کسانی که بیشتر از وسایل سنگین استفاده میکنند ظاهر میشود.

روش درمان میخچه

بسیاری از افراد جهت درمان میخچه به روش‌های خانگی و یا غیر علمی (درمان میخچه کف پا با سیر) می‌پردازند که سبب تشدید عارضه و یا حتی عفونت پا می‌تواند شود. استفاده از برخی داروها و چسب، کرایو و کوتر از دیگر روش‌های درمانی هستند.

بیشتر پزشکان متخصص برای ریشه کن نمودن دائم و همیشگی میخچه از جراحی استفاده می کنند که در زیر به مراحل انجام آن خواهیم پرداخت.

برداشتن-میخچه

جراحی میخچه کف پا

شاید برای شما بیمارات عزیز سوالی با عنوان عمل میخچه پا چگونه است؟ پیش بیاید.

لازم به ذکر است که جراحی میخچه کف پا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی و در مدت زمان بسیار کوتاه انجام می‌گیرد.

بعد از برداشتن میخچه، محل عمل بخیه شده و می بایست پانسمان تا دور برداشته نشود. بعد از دو روز بیمار می‌تواند به حمام برود و همچنین بعد از ۱۰ روز نسبت به برداشتن بخیه‌ها اقدام نماید.

با اینکه این جراحی همراه با بی حسی انجام می گیرد ولی با درآوردن میخچه از پا امکان بروز درد بعد از عمل وجود دارد که میتوان از استامینوفن ها استفاده کرد.

مشاوره قبل از عمل و نحوه جراحی

ابتدا معاینه انجام میشود و لزوم انجام عمل میخچه کف پا یا درمانهای طبی بررسی میگردد.

جراحی به صورت جراحی سرپایی بوده و میتوان در همان روز معاینه، انجام شود و بعد از جراحی بیمار مرخص گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با دکتر محمود راسخی، در رابطه با برداشتن میخچه پا میتوانید با شماره ۰۹۰۴۶۰۹۹۲۰۴ از طریق تلگرام، واتساپ به صورت پیامکی ارتباط برقرار نمایید.

درمان-میخچه-پا

سؤالات متداول

هزینه عمل میخچه چقدر است؟

با توجه به متغیر بودن هزینه های پزشکی و ابزار و وسایل، در صورت تمایل به اطلاع از قیمت و هزینه‌ می‌توانید با مطب دکتر محمود راسخی پزشک متخصص تماس حاصل نمایید و یا با ایجاد پیام در واتس آپ سوالات خود را بپرسید.

آیا احتمال رشد مجدد بعد از عمل میخچه پا وجود دارد؟

کلا در روش جراحی، احتمال رشد و عود مجدد بسیار کم خواهد بود اما در صورتی که دستورات پزشک، رعایت نشود احتمال عود وجود خواهد داشت.

چه زمانی طول می‌کشد تا محل عمل بهبود یابد؟

همانطور که در بالا گفته شد، بیمار بعد از عمل می‌تواند راه برود و همان روز مرخص شود. عمل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و همچنین تا دو روز بعد امکان استحمام وجود دارد و نیازی به پانسمان نیست. بعد از چند روز استراحت، بیمار می‌تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد و بعد از ۱۰ روز نیز بخیه‌ها را بکشد.

چه زمانی طول می‌کشد تا محل عمل بهبود یابد؟

همانطور که در بالا گفته شد، بیمار بعد از عمل می‌تواند راه برود و همان روز مرخص شود. عمل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و همچنین تا دو روز بعد امکان استحمام وجود دارد و نیازی به پانسمان نیست. بعد از چند روز استراحت، بیمار می‌تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد و بعد از ۱۰ روز نیز بخیه‌ها را بکشد.

آیا میتوان از چسب میخچه استفاده کرد؟

چسب میخچه میتواند به عنوان یکی از شایع ترین درمان ها برای این بیماری محسوب شود.

استفاده از این چسب میتواند به کاهش درد و فشار کمک کند.

این چسب ها میتوانند باعث نازک شدن پوست ضخیم اطراف میخچه شود.

مراجعه به پزشک مورد نظر:

لازم به ذکر است که اگر میخچه با درمان چسب و یا درمان های میخچه درمان نشد باید حتما به پزشک مورد نظر و یا متخصص مورد نظر مراجعه نمایید.

دکتر محمود راسخی متخصص زیبایی در خدمت شما دوستان عزیز میباشد.