در چه مواردی جراحی ابدومینوپلاستی شکم انجام می شود؟

برای انجام عمل ابدومینوپلاستی چندین شرط لازم است:

۱- ضریب چاقی بدن ۳۰ یا حداکثر ۳۱ و پایین تر از آن باید باشد. چنانچه ضریب چاقی بیشتر از این مقدار باشد احتمال بروز عوارض از جمله آمبولی بیشتر خواهد شد. (این شرط بهمراه یکی از شروط بعدی، از لوازم انجام ابدومینوپلاستی(تامی تاک) است.)

۲- بیمار افتادگی پوست داشته باشد. یعنی پوست بیشتر از چربی شکم باشد که بتوان پوست اضافی را در ناحیه عمل برداشت. (مخصوصا بعد از زایمان یا لاغری شدید)

۳- ترک روی پوست زیر ناف وجود داشته باشد (استریا) که ظاهری ناخوشایند به پوست میدهد.

۴ -عضلات زیر پوست در ناحیه شکم، شل شده باشند.

چنانچه هیچکدام از شرایط ۲ و ۳ و ۴ وجود نداشته باشد لیپوساکشن برای بیمار کفایت میکند و نیازی به ابدومینوپلاستی نیست.

لازم بذکر است در اکثریت موارد ابدومینوپلاستی، بطور همزمان از لیپوساکشن (لیپوماتیک) هم استفاده میشود. عمل لیپوابدومینوپلاستی ظاهر بهتر و مناسب‌تری به شکم خواهد داد.

هدف از انجام ابدومینوپلاستی شکم و جراحی ابدومینوپلاستی

این عمل ابدومینوپلاستی و یا تامی تاک برای زیبایی شکم، آب کردن شکم و پهلو به صورت سریع و سفت شدن عضلات شکم انجام میشود.

چه افرادی برای عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک مناسبند؟

افراد برای جراحی ابدومینوپلاستی باید از سلامت روانی و جسمی برخوردار باشند و شناخت صحیحی از نتیجه عمل و عوارض احتمالی عمل و همچنین شرایط ذکر شده در فوق را داشته باشند.

مشاوره قبل از عمل جهت کوچک کردن شکم

قبل از عمل، باید بیمار معاینه شود تا امکان انجام آن بررسی گردد.

در زمان معاینه این موارد بررسی میشود:

گفتگو با بیمار در خصوص انتظارش از نتیجه عمل،امکان جراحی ابدومینوپلاستی و انتخاب نوع عمل،شناخت احتمال عوارض، آموزش اقدامات قبل و بعد از عمل، در خواست آزمایشات لازم

(در بعضی از افراد هنگام معاینه مشخص میشود که مشکل بیمار با لیپوساکشن و لیپوماتیک حل میگردد و نیازی به این عمل نیست.)

نحوه انجام ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک شکم:

قبل از عمل ابدومینوپلاستی و انجام طراحی روی بدن بیمار، بیهوشی عمومی انجام گرفته و عمل آغاز می‌شود. به این صورت که برشی در ناحیه زیر شکم (چین شکم) داده شده و پوست با چربی تا ناحیه زیر قفسه سینه به بالا می‌آید و در صورت لزوم عضلات کف شکم پلیسه شده و بعد ناف در محل جدید تعبیه و پوست اضافه شکم برداشته و در نهایت بخیه های جذبی زده می شود.

نتیجه کار یک اسکار در محل لباس زیر بیمار و یک اسکار ناف ایجاد خواهد شد که زیاد قابل رؤیت نیست در عوض فرمی زیبا به شکم می‌دهد.

عمل-کوچک-کردن-شکم

زمان بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بیمار بعد از بهوش آمدن کامل، باید راه برود.

تا حدود یک ماه و نیم باید شکم بند داشته باشد حدود دو هفته  بعد از عمل میتواند فعالیتهای معمولی خود را شروع کند ولی باید تا چند هفته فعالیتهای خود را محدود کند و ورزش نکند.

حدود ۶ هفته بعد از عمل، تورم ها از بین میرود و حدود ۶ ماه بعد از عمل شکل نهایی ابدومینوپلاستی خود را نشان میدهد.

ابدومینوپلاستی و عوارض آن

در هر نوع جراحی، احتمال عارضه وجود دارد. این عوارض در همه بیماران وجود ندارند و احتمال ایجاد عارضه حدود یک تا ۲ درصد است.

عوارضی از قبل اکیموز(خون مردگی ) اسکار ( جای زخم) سروما (جمع شدن مایع) و ممکن است ایجاد شود.

از عوارض احتمالی عمل ابدومینوپلاستی آمبولی(بسیار نادر) و عوارض ریوی و تنفسی است که برای جلوگیری از آنها پزشک تمهیدات لازم را به بیمار تذکر خواهد داد.

عوارض ابدومینوپلاستی:

همانطور که می‌دانیم بعد از هر نوع جراحی ممکن است عارضه‌ای بوجود بیاید اما  این عوارض در همه بیماران وجود ندارند و احتمال ایجاد عارضه در جراحی شکم حدود یک تا ۲ درصد است. در این بین از عوارض ابدومینوپلاستی می توان به اکیموز(خون مردگی ) اسکار (جای زخم) سروما (جمع شدن مایع) اشاره کرد.

از عوارض احتمالی عمل جراحی شکم آمبولی(بسیار نادر) و عوارض ریوی و تنفسی است که برای جلوگیری از آنها پزشک تمهیدات لازم را به بیمار تذکر خواهد داد.

مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی:

بعد از جراحی لیپوماتیک شکم و بهوش آمدن بیمار باید راه برود و تا حدود یک ماه و نیم باید شکم بند داشته باشد حدود دو هفته بعد از عمل میتواند فعالیت‌های معمولی خود را شروع کند ولی باید تا چند هفته فعالیت‌های خود را محدود کند و ورزش نکند.

حدود ۶ هفته بعد از عمل، تورم ها از بین میرود و حدود ۶ ماه بعد از عمل شکل نهایی ابدومینوپلاستی خود را نشان میدهد. بخاطر داشته باشید درد از ملزومات هر عمل جراحی است و در عمل ابدومینوپلاستی این میزان درد بسیار وابسته به مهارت پزشک و نحوه انجام آن دارد.

مزایا ابدومینوپلاستی:

یکی از مهمترین و چشمگیرترین مزایای ابدومینوپلاستی افزایش اعتماد به نفس و داشتن اندامی مناسب است که همه بیماران در قدم اول به دنبال آن هستند. از نتایج این نوع پیکرتراشی می توان به محو شدن ترک خوردگی ها و صافی فرم پذیری شکم اشاره کرد.

پرسش‌های متداول کوچک کردن شکم

آیا بعد از لیپوماتیک شکم امکان حاملگی وجود دارد؟

بهتر است فرد در زمانی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهد که قصد حاملگی نداشته باشد چون حاملگی نتایج حاصل را از بین می برد.

دوام زیبایی ناشی از عمل تا چه مدتی است؟

ماندگاری این عمل بیشتر وابسته به سن است. یعنی در اثر افزایش سن و شل شدن بافتها و نسوج بدن از جمله شکم، ماندگاری ابدومینوپلاستی تحت تأثیر قرار میگیرد. همچنین عدم رعایت رژیم غذایی و ورزش ممکن است باعث تجمع چربی و بزرگ شدن شکم گردد

آیا ورزشی برای لاغری شکم وجود دارد؟

شکم از آخرین جاهایی است که با تغذیه و ورزش لاغر میشود. بعضی از مواقع به دلیل افزایش پوست شکم هیچ ورزشی در کوچک کردن آن اثر ندارد.

برای لاغر کردن شکم چه بخوریم؟

به نظر نمیرسد ماده ی غذایی وجود داشته باشد که بتواند باعث لاغری شکم گردد. برای لاغر کردن شکم نیاز به نخوردن میباشد و نباید دنبال این بود که چه چیز را باید خورد.

هزینه ابدومینوپلاستی و یا هزینه جراحی زیبایی شکم چقدر است؟

قیمت ابدومینوپلاستی و کوچک کردن شکم و پهلو با توجه به وسایل و ابزاری که در زمان عمل استفاده میشود و همچنین مزد دستیار جراح و مبلغی که بیمارستان دریافت میکند در زمان های مختلف فرق میکند بنابراین نمی‌توان هزینه مشخصی را برای همه زمان ها تعیین کرد بنابریان بهتر است برای اطلاع از جزئیات و مشاوره با مطب تماس دکتر محمود راسخی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره ابدومینوپلاستی:

قبل از عمل جراحی شکم، پزشک متخصص در خصوص انتظارات بیمار از نتیجه عمل،امکان جراحی ابدومینوپلاستی و انتخاب نوع عمل،شناخت احتمال عوارض، آموزش اقدامات قبل و بعد از عمل، و در نهایت انجام آزمایشات نهایی گفتگو می‌کند.

(در مواقع هنگام معاینه مشخص میشود که مشکل بیمار با لیپوساکشن و لیپوماتیک حل میگردد و نیازی به ابدومینوپلاستی نیست.)

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در رابطه با ابدومینوپلاستی و عوارض آن و قیمت ابدومینوپلاستی با دکتر محمود راسخی، میتوانید با شماره ۰۹۰۴۶۰۹۹۲۰۴ از طریق تلگرام، واتساپ به صورت پیامکی ارتباط برقرار نمایید.